2. Dünya Savaşındaki En İyi 6 Amerikan Savaş Uçağı

  1. Dünya savaşında alınan önemli tecrübelerden bir tanesi de, hava kuvvetlerinin ve hava üstünlüğünün savaşın sonucuna etki ettiğidir. İkinci Dünya savaşında da, hem genişleyen savaş sahaları, değişen savaş stratejileri hem de ilerleyen teknoloji ile uçaklar daha hızlı, daha ağır, daha uzun menzilli, daha çevik kısacası daha iyi bir hale evrilmekteydi. Savaş esnasında, savaşa taraf olan kuvvetler de birbirine üstülük kurabilmek için daha rekabetçi ve daha efektif hale gelmekteydi. Müttefikler açısından, özellikle ağır bombardımanlar Alman savaş makinesinin ayağa kalkmasını engellemekteydi. Almanların üretim yaptığı sahalara binlerce uçakla, yüz binlerce bomba ile engellenmeye çalışıldı. Tüm bu hengame içerisinde, hem daha iyi uçaklar üreten hem de birim zamanda üretilen muazzam uçak sayısına, ne Japonlar ne Almanlar karşılık verebiliyordu. Savaş süresince Amerikan Hava Kuvvetlerine ait en iyi 6 savaş uçağına gelin bir göz atalım;

B-17_

Boeing B-17

Savaş esnasında kullanılan en iyi ve en ünlü bombardıman uçağıdır. Oldukça zorlu mücadelelerden başarıyla ve dayanıklılıkla çıktığı için “Uçan Kale” lakabını aldı. Savaş boyunca yarım milyona yakın sorti yaptı. Amerikan ordusu için hem Pasifik cephesinde hem de Avrupa cephesinde oldukça önemli görevler aldı. 15 tondan daha ağır olan bu uçağın kendini koruma amaçlı bulundurduğu makineli tüfek yuvaları oldukça ünlüdür.

p-40

Curtiss P-40 Warhawk

1938’li yıllarda geliştirilen P-40 savaş boyunca, müttefik ülkelerin neredeyse tümünün envanterinde yer aldı. Günümüzde Pearl Harbor’da sergilenen P-40, ünlü saldırıdan kurtulan tek P-40 olma özelliğini taşıyor. Kuzey Afrika, Orta Doğu, Asya gibi cephelerin tamamında sıkça kullanıldı.

p-47

P-47 Thunderbolt

Republic Aviation tarafından üretilen P-47, en ağır avcı uçaklarından bir tanesidir. Her kanadında 8 adet makineli tüfek barındıran uçak, B-17’nin taşıma kapasitesinin neredeyse yarısını taşıyabiliyordu. Oldukça fazla modifiye edilen bu uçak, fazlaca çok yönlü şekilde kullanıldı.

p-38

P-38 Lightning

2. Dünya Savaşının en farklı tasarımlarından bir tanesine sahip olan bu uçağı Lockheed Martin şirketi üretmeye başladı. Burun pervanelerinin iptal edilip, yerine makineli tüfeklerin konulması, isabeti oldukça iyileştirdi. Radar gibi oldukça farklı ekipmanlarla birlikte havadaki, karadaki ve denizdeki hedeflere karşı etkin şekilde kullanıldı. Ağırlıklı olarak Pasifik cephesinde görev alsa da Avrupa’da da bolca kullanıldı.

f6f

F6F Hellcat

Uçak gemilerinde kullanılmak için tasarlanan bu uçak, önceki nesli F4F’in geliştirmiş bir versiyonuydu. Pasifik cephesinde bolca kullanıldı. Müttefik kuvvetler açısında 5000’den fazla düşman uçağını savaş dışı bırakarak, diğer uçaklardan hep en önde oldu. Sadece 2 yıl içerisinde 12.000’den fazla üretildi.

P-51_Goodson

P-51 Mustang

Savaşın ikinci yarısından itibaren hizmete giren bu uçak, hem Amerikan hem de İngiliz Hava Kuvvetlerinde bolca kullanıldı. Zamanının çok ötesinde bir tasarıma sahip olan uçak hem top hem de makineli tüfeklere sahipti. Korkunç bir ateş gücüne sahipti. Zamanla yapılan iyileştirmelerle, kanatlara yerleştirilen ekstra yakıt tankları ile, yüksek irtifada ağır bombardıman uçaklarına eskort görevi yaptılar. Kanatlarına roketler takılarak, yer hedeflerinin imha edilmesinde kullanıldı. O kadar sevildi ki, jet çağında bile Kore Savaşı döneminde bolca kullanıldı. İlk jet uçağı (ME-262) düşüren uçak olmasıyla ünlüdür. Ayrıca pervaneli en hızlı uçaktır. Günümüzde restore edilip kullanılan Mustang’ler hava şovlarında kullanılmaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s