1. Dünya Savaşı Hakkında Genellikle Unutulan 10 Gerçek

  1. Dünya Savaşının üzerinden 100 yıl kadar geçmesi, bu büyük savaş hakkında bazı gerçekleri unutmamıza yol açıyor. Aslında bazı söylemler günümüze kadar devam etse de, bu 10 maddeye gelin yakından bakalım.

1-) Medya Savaşları

Amerika için konuşacak olursak, savaşında ilk yıllarında İngiliz ve Fransızlardan yana savaşa girmeye pek hazır değildi. Aslında genel olarak bakacak olursak o dönemlerde topyekün bir savaşa kimse hazır değildi. Amerika içerisinde yaşayan İngiliz ajanları özellikle gazeteleri hedef alıyor, çoğunluğu asılsız olan birçok haberi kamuoyuna duyurmaya çalışıyorlardı. O sıralarda Amerika’da yaşayan Alman yerel haklarını da baskı altına tutuyorlardı. Kamuoyunu savaşa yönlendirmek, sonrasında da kendilerini savaştan bir taraf olarak algı yaratmaya çalışılması ajanların en önemli göreviydi. Aradan yıllar geçtikten sonra baktığımızda İngiliz ajanlarının başarıya ulaştıklarını söyleyebiliriz. Madalyonun diğer yüzünde ise kendi tarafımıza baktığımızda, Osmanlı’nın yıkılış dönemleri, Kurtuluş Savaşlarımız ve Cumhuriyetin ilk yıllarında da savaş temelli birçok unsurun medya yoluyla kamuoyuna yansıtıldığını görmekteyiz. Hilafet yanlılarının ve büyük sömürge güçlerinin uçaklarla Kuvayi Milli birliklerine ve yerel direnişteki halklara bildiriler dağıtması, karşı fetvalar ve ölüm fermanlarının gazetelerde yer alması, Dünya Savaşında çeşitli medya organları ile dünya üzerindeki Müslüman nüfusu Osmanlı’ya yardım için çağırmak, bazı temel milli meselelerimizde (Trakya, Adalar ve Hatay sorunu gibi) medyanın kullanımı yoğun olmuştur.

2-) İçerideki Düşmanlar

Savaş esnasında yukarıda da bahsettiğim gibi Amerika içerisindeki Alman etnik nüfus, düzenli olarak postanelere gitmek zorunda kalmış, onlara verilen kayıt kartlarını taşıma zorunluluğu getirilmiş, içeride isyan çıkmaması için toplu tüm eylemler yasaklanmıştır. Bu süreç esnasında 2000’den fazla Alman savaş boyunca tutuklu kalmıştır.

3-) Piyadeler İçin Cinsel Koruma

Müttefik kuvvetler içerisinde savaş boyunca kendi askerine cinsel korunma ürünleri tedarik etmeyen tek ülke ABD olmuştur. Comstock yasasına göre herhangi bir doğum kontrol ekipmanının ülke dışına çıkması yasaktı. Savaş sürecinde 400.000’den fazla Amerika’lı asker cinsel hastalıklara yakalanmıştır.

4-) Kızıl Baron Az Kalsın Hiç Uçmayacaktı

Kızıl Baron ismiyle ünlenen Manfred von Richtofen ordu kariyerine ilk önce süvari olarak başlamıştı. Bir süre sonra birliği dağıtılınca sinyal birliğine geçiş yaptı. 1 yıldan daha uzun bir süre boyunca telgraf direkleri diken Kızıl Baron, azmi sayesinde 3. sınıf Demir Haç ile ödüllendirildi. 1915 yılı başlarında ise Hava Kuvvetlerine başvuran Kızıl Baron zorlu bir sürecin ardından giriş yapabildi. Pilotluk yeteneklerini ve doğuştan gelen özelliklerini iyice geliştirerek 80 adet uçak düşürmeyi başardı. Nisan 1918 yılında ise uçuş esnasında vuruldu ve uçağı düşürüldü. İngiliz ve Avusturalya’lı birlikler tam askeri onur ile son yolculuğuna uğurlandı.

5-) Ateşkesler

Aslında resmi olarak 1. Dünya Savaşında herhangi bir ateşkes olmadı. Ancak daha lokal kısımlarda karşı cephe askerleri belirli aralıklarla ateşkese varıyor, silahsız bölgelerde hem alışveriş yapıyor, streslerini azaltmaya çalışıyor, her iki tarafı kıran hastalıkları azaltmak için ölü bedenler gömülüyordu. 1914 Yılbaşındaki ateşkes bunlar arasında en ünlü olanıdır. 1915 ve 1916 yıllarında da karşı cephedeki askerler “yaşa ve yaşat” adını verdikleri ateşkeslerle birbirine ateş etmeyerek beklemekteydiler. Bunun üstesinden gelmek için de her iki tarafın komutanları askeri sürekli cepheler arasında kaydırarak duygusal bağların kırılması amaçlayıp, savaşı devam ettirmeye çalıştılar. Bu tür ateşkeslere Çanakkale cephesinde de bol bol yaşadık.

6-) Londra’dan Duyulan Fransa’daki Patlamalar

Savaş sadece toprağın üzerinde değil, daha yoğun olarak toprağın altında da devam ediyordu. Kazıcılar cephelerin altından uzun tüneller kazarak karşı cepheyi bozguna uğratmaya, istihbarat toplamaya ve genelde de altlarına tonlarca patlayıcı yerleştirerek havaya uçurmayı amaçlıyordu. Somme saldırısında o kadar şiddetli patlamalar oluyordu ki Londra’dan duyuluyordu.

7-) Erkek ve Kadın olarak Sınıflandırılan Tanklar

Tanklar savaşta kullanılmaya başladığından itibaren iki çeşidi bulunmaktaydı. Top ihtiva eden ve makineli tüfek ihtiva eden.

Bunlar çeşitlerine göre eril ve dişil olarak sınıflandırılmış, ancak ilerleyen dönemlerde tankların etkinliğini artırmak için yapılan geliştirmelerde iki tür tank değil, daha çok fonksiyonlu tek tür tank üzerinde ilerlenmiş bu sayede eril ve dişil söylemler bitmiştir.

😎 Çocuk Askerler

İtilaf kuvvetlerinde kayda geçen en küçük asker 12 yaşındaki Sidney Lewis’di. Küçük yaşlardaki çocuklar sıkıcı kırsal hayatından kurtulmak, yeni heyecanlar ve bazen de milliyetçi nedenlerden dolayı yaşları hakkında yalan söyleyip orduya yazılıyordu. Asker kökenleri derinde olan Türk milleti için, 1. Dünya Savaşında oldukça küçük askerler sık şekilde cephelerde savaşmış, dönemin birçok lisesi mezun verememiştir.

9-) Siperlerde 10 askerden 9’u Sağ Kalabiliyordu

İngiliz ordusu kayıtlarına göre İngiliz askerleri ayda ortalama sadece 3 gün ön cephede savaşıyor ve düşmanla yüzyüze geliyordu. Kalan günlerinin ise bir kısmınu siperlerde geçiriyorlardı. Ancak sanıldığı gibi askerler aylarca öyle siper oyuklarında beklemiyorlardı. İngilizler savaşta 6 milyondan fazla askeri silahlandırmış, 700.000’den fazlası öldürülmüştür.

10-) Generaller Hep Arkada Kalır

Halk arasındaki söyleme göre 1. Dünya Savaşında, aslanlar eşekler tarafından komuta edildi. Buradaki söylemde askerler aslan, eşekler ise generallerdir. Yaygın inanışa göre generaller savaş hattının onlarca yüzlerce kilometre gerisinde lüks bir ortamda savaşı yönetirken her türlü pisliği, ölmeyi ve öldürmeyi, canını ortaya koymayı askerler yapardı. Ancak bu tam anlamıyla doğru değil. Savaş boyunca 200’den fazla general öldürülmüş, bunlardan büyük çoğunluğu da ön cephelerde savaşı yöneten generallerdi.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s