Çiçek Savaşları

Hitler’in siyasi manevraları ve İngilizlerle Fransızların savaş riskini almaya çekinmesi, Alman ordsunun Eylül 1939’dan önce tek kurşun atmadan beş zafer kazanmasına yol açmıştır. Blumenkriege ya da “Çiçek Savaşları” olarak bilinen harekatlarla Hitler’in askerleri ülkeye yakın komşu arazileri ilhak etmiştir. Buradaki çiçek, bu yerlerde Germen etnisitesine mensup kişilerin Alman askerlerini sıkça çiçekler atarak karşılamasına gönderme yapmaktadır.

7 mart 1936’da 5.,9.,15., ve 16. piyade tümenlerinin 30 bin askeri Ren’i geçerek nehrin batı kıyısında bulunan askerden arındırılmış Saar bölgesini işgal etti. Akabinde 12 Mart 1938’de, 8. Ordu’nun (VII. ve XIII. kolordularla beraber 2. Panzer Tümeni) 200 bin askeri Avusturya’yı işgal ve ilhak ederek Nisan 1938’de, bu ülkeyi XVII. ve XVIII. Welhrkresi’lara böldü. Avusturya ordusunun mevcudu da Wehrmacht’a katılarak 44. ve 45. piyade tümenleri, 4. Hafif Tümen ve 2. ve 3. dağ tümenleri halinde teşkilatlandırıldı.

Ordu Çekoslavakya’nın işgali için beş ordu (2., 8., 10., 12., ve 14. ordular) halinde 39 tümen konuşlandırmaya niyetliydi; fakat Eylül 1938’de imzalanan Münih Anlaşması’nı takiben Sudeteland tabir edilen sınır bölgelerini, bölgenin etrafındaki altı Alman kolordusundan (IV., VI., VIII., XIII., XVII., ve XVIII. kolordular) unsurlar eliyle kansız şekilde ele geçirildi. Sudeteland IV., VII., VIII., XIII., ve XVII. Wherkreis’lara katıldı. 15 Mart 1939’ta aynı unsurlar Bohemia-Moravia’nın geri kalanını da işgal ettiler. Bu bölgeler Ekim 1942’de Wehrkreis Böhmen und Mahren adını alacaktı. Nihayet 23 Mart 1939’da da I. Kolordu’nun unsurları Batı Litvanya’nın Memel şehrini ilhak ederek I. Wehrkreis’a dahil etti.tumblr_nd049sIAcw1spwf52o1_1280

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s