Korkunç Abdül, Bir Efsane mi, Bir Hikaye mi?

Türk kaynaklarında hemen hemen hiçbir bilgiye rastlamadığımız Korkunç Abdül (Abdul the Terrible)  lakablı keskin nişancının hikayesini çoğu kişi biliyor. Peki, bu hikayeyi gelin biraz inceleyelim;

Gelibolu muharebesi tarihimizin en kanlı çatışmalarından bir tanesidir. Savaşın gidişatını etkileyecek bir öneme sahip olan bu savaşta; İngiliz ve Fransız birliklerle beraber, ANZAC ve dünyanın diğer uluslarından getirilen milletlerden oluşan bir tarafa karşı, Osmanlı askerleri tek başına kalmıştı. Amaç çok basitti; İstanbul’u işgal etmek ve Osmanlı’yı savaş dışı bırakmaktı.

Oldukça dar sayılabilecek bir coğrafyada gerçekleşen bu geniş ölçekli savaş, yapısı benzeri Marne Irmağı savaşına, Fin-Sovyet çatışmalarına ve hatta biraz da Normandiya ve Sicilya çıkarmalarına benzemektedir. 2. Dünya savaşı sonrasında askeri literatürde çıkarma savaşları konusunda ciddi dersler verecek olan Gelibolu muharebesi, bizim açımızdan da sayısız acı ve kahramanlık hikayelerine mekan olmuştu.

Gelibolu’da, taraflar birbirine üstünlük kurabilmek için gerçek anlamda her yolu deniyor, hem toprak üzerinden hem toprak altından, hem denizden hem havadan tam anlamıyla bir ‘çatışma’ içinde harbe devam etmektelerdi. Savunma savaşlarının büyük bir unsuru olan arazinin yapısının iyi kullanılması, kamuflaj, gerilla taktikleri gibi gayri-nizami harp etkinlikleri de yoğun şekilde kullanıldı. Keskin nişancılık o dönemlerde pek yeni olsa da, ayrı bir birim olarak değerlendirilmesinde özellikle kadınlar büyük rol oynadı. Erkek askerlere göre daha soğukkanlı ve hatta cesaretli olan kadın keskin nişancılarımız, iyi bir kamuflaj ile beraber düşman üzerinde oldukça etkiliydi. Savaş sonrası özellikle ANZAC anıları incelendiğinde, Osmanlı ordusundaki kadın keskin nişancılardan övgüyle söz edildiğine sıklıkla rastlarız.

Yazımıza konu olan Korkunç Abdül, ANZAC tarafının anlattığı hikayelere ve anılara göre bizde şekillenen bir karakter olarak dikkat çekmektedir. Dünya savaşlarında sıkça gördüğümüz keskin nişancının öldürme sayısı, diğer askerler üzerinde müthiş bir moral dopingi yaratması, üst yönetim tarafından hiçbir zaman göz ardı edilmemiştir zaten.

Babası Çinli, annesi İngiliz olan ve Avustralya topraklarında doğan Billy Sing (William Edward Sing) daha küçük yaşlarda atıcılıkla ilgili hünerlerini gösterince ilerleyen yıllarda orduya katılıp keskin nişancı olarak askeri kariyerini sürdürdü. O dönemler için çok ileri bir teknoloji olan dürbünlü tüfek ile düşman askerlerini avlayan Sing, kendi çapında bir üne sahip olmuştu. Türk kaynaklarında da geçen Sing’in şöhreti, ilerleyen zamanlarda ona karşı bir önlem alınması konusunda bir çabaya geçecekti. Anlatılan hikayeye göre Korkunç Abdül, keskin nişancılar tarafından vurulan Osmanlı askerini inceler ve kurşunun geliş açısına göre ve atış zamanına göre incelemede bulunur ardından düşman keskin nişancısını avlamak için harelete geçerdi. Osmanlı ordu sisteminde ve askeri terminolojisinde o dönemde bu şekilde bir bilgi yer almamaktaydı. Burdan yola çıkınca bazı ihtimaller üzerinden ilerlemek gerekiyor, ya Abdül (muhtemel adı Abdullah) kendi zekasını kullanarak bu incelemelere başladı, ya takma adı Abdul olan muhtemelen Prusya ya da Doğu Avrupa kökenli, Osmanlı saflarında çarpışan bir askerdi veya Abdul sadece bir şehir efsanesiydi. Ayrıca Abdül’ün kendi birliğinden bağımsız olarak hareket etmesi, düşman keskin nişancılarını avlamak için günlerce hazırlık yapması o dönemin Osmanlı ordu yapısına tersti. Eğer bu gerçek olsa dahi muhtemelen üst düzey bir askeri birime bağlıydı ancak bu seçenekte de bizim kaynaklarımızda hemen hiç yer almaması durumuna ters düşmekteydi.

Abdul ile Sing’in ilk karşılaşmasında, Sing’in gözcüsü Sheean’ın çenesini parçalayan atışı Sing’in de omzuna saplanmıştır. Sheean savaş dışı kalırken, Sing yaklaşık bir hafta sonra savaş meydanlarına geri dönecekti. İkinci karşılaşmada ise Sing, anlatılanlara göre, Abdül’den hemen önce davranarak tetiğe basmış ve galip gelmeyi başarmıştır. Sing efsanesinin temelini oluşturan “Korkunç” Abdül hikayesi genel hatlarıyla bu şekildedir. Savaştan sonra evlenmiş bir müddet İskoçya’da yaşadıktan sonra ülkesine geri dönmüş ve 1943 yılında yoksulluk ve sefalet içinde hayata gözlerini yummuştur.

Şahsi görüşüm, itilaf kuvvetleri açıısından oldukça zorlu bir çıkarma olan Gelibolu, hezimeti gölgelemek adına böyle bir hikaye yaratmış olabilir. Olaylar bir şekilde gerçek olsa dahi, korkunç lakabı verilen Abdül isimli (bu ismi kimin verdiği meçhul) bilinmez bir asker ile boy boy posterleri olan Avusturya’lı keskin nişancı kahramanı olan Sing hikayesi içerisinde bol bilinmeyenli denklemlerden oluşan bir bilmece gibi durmakta. Savaş esnasında propaganda amaçlı olarak yoğun şekilde kullanılan Sing, savaştan sonra hemen göz ardı edilmiş ve sessiz sedasız şekilde hayatını kaybetmiştir. Diğer açıdan bakacak olursak Abdül isimli meçhul askerin resmi kaynaklarımızda belirgin olarak geçmemesi (hatta çoğunda bahsi dahi geçmez), asker anılarında yer almaması bu şaibeyi daha da çok artırmaktadır. Sing, yetenekli ve başarılı bir keskin nişancıydı ve savaş meydanlarında çok sayıda askerimizi başarılı şekilde vurdu ancak Korkunç Abdül hikayesi daha çok propaganda amaçlı bir durum gibi gözükmektedir. Abdül, gerçekten var dahi olsa muhtemelen genç yaştaki keskin nişancı kadınlarımızdan bir tanesiydi.Hikayede anlatılan, Sing’in Abdül’ü vurduktan sonra toparlanıp kaçarken saniyelerle topçu atışından kurtulması gibi durumlar, Abdül bir bir kahramanın vurulmasının ve teşhisinin yapılmamasına bir kılıf olabilir.

Sonuçta Abdül ya da ismi her ne ise, o savaşta vatanı için canlarını feda etmiş binlerce askerimizin ruhu şad olsun.

Reklamlar

Korkunç Abdül, Bir Efsane mi, Bir Hikaye mi?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s