Spartivento Savaşı

İtalyan ile İngiliz donanmalarının arasında geçen savaştır. Eşit güçlerde karşı karşıya gelen donanmalar toplam 54 dakika boyunca savaşmış ve savaş berabere sona ermiştir. İtalyan donanmasının savaş esnasında üstünlüğü ele geçirmesine rağmen amiral Campioni’nin ateşkes emri vermesi üzerine İtalyanlar İngiliz donanmasına büyük bir darbe indirme fırsatınan yararlanamamıştır. Savaştan sonra amiral Campioni çok büyük eleştirilere maruz kalmıştır. Savaş sonucunda 2 taraftanda batan gemi olmamış; İngilizler’in 1 ağır 1 hafif kravüzörü yara alırken İtalyanlar’da ise 1 destroyer 1 ağır kravüzör yaralanmıştır.

cruiserfiume8inchguns.jpg

Fotoğraf: İtalyan Kruvazör’ü ateş ederken.

SAVAŞ

İngiliz Amiral Somerville kuvvetlerini iki grup olarak konumlandirdi. Amiral Lancelot Holland komutasindaki 5 kruvazorden olusan birinci grup onde,2 savas gemisi ve 7 destroyerden olusan ikinci grup ise guneyde bulunuyordu.Daha da guneyde ise Ark Royal’de bulunan Fairey Swordfishlerden olusan birlik hazirlaniyordu.Italyanlar ise 3 gruba bolunmustu;6 tane agir kruvazor ve 7 destroyerden olusan iki tane grup ve arkada bulunan 2 savas gemisi ve 7 destroyerden olusan 3. Grup.Saat 12:07’de Gorizia’ya bagli yuzen bir ucaktan gelen rapor sonucu,iki tarafinda kuvvetlerinin esit oldugu bir savas baslayacagi kesinlesti.Italyan kumandani,kruvazor gruplarına savas gemilerinin onderliğinde yeni formasyona geçmelerini ve hareket etmeye hazir olmalarini emretti.Fakat,bu noktadan sonra oncu kruvazor formasyonu çoktan Ingilizlere dogru yönelmiş ve savaşa hazırlardı. Saat 12:22’de her iki tarafin öncü kruvazor formasyonları atış menziline gelmiş ve Fiume 23,500 metreden ateş açmıştı.Aradaki mesafe düşene kadar devam etti ve sonunda Italyanlar üstünlüğü ele geçirdi.Ustunluge rağmen Ingiliz savas gemisi HMS Ramillies yardim etmeye calıştı fakat yavaş olduğundan dolayı formasyonu koruyamadi ve bir kac salvodan sonra 12:26 da savasi birakmak zorunda kaldi.4 dakika sonra ikinci Italyan kruvazor grubunu yoneten ikinci Amiral Angelo Iachino savas tamamen onlarin lehine olmasinakarsin atesi atmeyi bırakma emri aldı

Vittorio-Veneto-at-Battle-of-Cape-Spartivento.jpg

Fotoğraf: İtalyan savaş gemisi Vittorio Veneto salvolarını yollarken.

Bu sirada Italyan destroyeri Lanciere HMS Manchester tarafindan bordasindan agir hasar aldi buna ragmen savastan sonra limana cekilerek limana ulasmayi basardi.Agir savas kruvazoru HMS Berwick saat 12:22’de 203 mm’lik bir mermi ile vuruldu.Bu isabet geminin Y taretinin devre disi kalmasina,7 murettebatin olmesine,9 murettebatin yaralanmasina ve sondurulmesi 1 saat surecek olan bir yangina sebep oldu.Ikinci bir isabet ise geminin elektrik aksaminin bozulmasina,geminin kic bolumu ve kic taretininde elektriklerin kesilmesine sebep oldu.Bircok kaynaga gore ilk isabet ,Italyan birinci kruvazor bolugune ait Fiume ya da Pola’dan;ikinci isabetin ise 3. kruvazor grubuna ait Trieste ya da Trento’dan geldigine kanaat getirmislerdir.(O sirada atis menzilinde olan tum gemiler bunlardir.)

Savas kruvazoru HMS Renown’un Italyan kruvazorlerine yaklaşması ve Trieste’ye iki salvo atmasi sonucunda birkac dakikaligina üstünlük Ingilizlerin eline geçmiş,Italyan kruvazore sarapneller isabet etmisti.Fakat bu üstünlük fazla sürmemiş saat 13:00’da Vittorio Venetio,uzun menzilden 7 salvo içinde 19 mermi ateşlemis ve zaten ateş gücü üstünlüğünü kaybetmiş ve 4 salvo atesledikten sonra geri cekilmeye baslamis olan Ingiliz kruvazorleri icin yeterli olmustu.Aslinda HMS Berwick ve Manchester’in etrafinda Italyan kruvazorlerinden ateslenmis olan mermilerin denize isabet etmesi sonucu devasa su hortumlari olusmus,Holland sis bombalarinin atilmasi emrini vermis ve gemileri guneydogu tarafina dogru kacmistir. Vittorio Venetio’nun mermisinden cikan sarapneller ise Manchester’a zarar vermistir.Her iki kuvvet geri çekilmiş,savaş toplam 54 dakika sürmüştür.

Vikipedi’den alıntılar yapılmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s