Nazilerin İşgal Ettiği 11 Ülke ve İşgal Nedenleri

Adolf Hitler önderliğindeki Naziler savaş boyunca birçok ülkeyi işgal ettiler. Bu yazımızda da ülkeler bazında bunların nedenlerini inceleyeceğiz.

WWII German Invasion Of Czechoslovakia 1939

Çekoslovakya

Çekoslovakya’nın kuzey ve batı bölgelerinden oluşan Sudeteland bölgesi Hitler’in kaslarını dünyaya gösterdiği ilk an olmuştu. Almanların talepleri, hem o bölgede yaşayan Alman nüfusunun fazlalığı, hem de yükselen bu süper güçle karşı karşıya gelmek istemeyen Çek parlamentosu, Almanların isteklerini kabul etti.

Hitler için bu adımla bir taşla iki kuş vurmuş oldu. İlki, Hitler’in ana ülküsü olan Almanca konuşan toplulukları bir çatı altında toplayıp Büyük Almanya’yı kurmaya bir adım daha yaklaştı, diğer açıdan da Avrupa’daki diğer ülkeler üzerinde baskı kurup, Alman isteklerini daha kolay kabul ettirebilmekti.

Nazi-Swastika-Austria

Avusturya

Sudet bölgesinin işgaline benzer şekilde Avusturya da Alman ülküsünün parçalarından bir tanesiydi. 1866 yılındaki Avusturya – Prusya savaşında Alman Konfederasyonun bir üyesi olan Avusturya, 1918 yılında büyük Almanya için birleşilmek istense de diğer ülkelerce engel olunmuştur. Anschluss ismi verilen bu birleşme Hitler tarafından Almanya’nın doğal sınırlarına genişlediği şeklinde deklare edilecekti.

B4F46F13-6259-4B1A-8AC2-296EFA2759A0.jpg

Polonya

Almanlar birleşirken, kendilerine daha fazla yaşam alanı istiyorlardı. Lebensraum denilen “yaşam alanı” fikri büyüyen Alman halkına daha fazla yaşam alanı açmayı hedefleniyordu. Bu istek karşılığında bazı milletler için büyük bir kaos başlayacaktı. Oldukça büyük tarım alanlarına sahip ve nispeten zayıf bir komşu olan Polonya, Almanya için kolay bir hedef olarak görülüyordu.

0409-copenhagena

Danimarka

Güney Danimarka Almanca konuşan bölgelere sahipti. Bölge halkı Nazi Almanyası ile birleşmeyi isterken, 1940’lı yılların başı için bu bölge Naziler için de stratejik bir öneme sahipti. Bu bağlamda Danimarka’nın işgali ideolojik bir amaçtan ziyade stratejik bir amaç niteliğindeydi. Kuzey Jutland bölgesi saldırı için uygun bir bölgeydi. Ayrıca bu bölgenin ele geçirilmesi Nazi Almanya’sının kuzey sınırlarını korumak için oldukça önemliydi. Almanya’ya kıyasla zayıf kalan Danimarka bu sebeplerden ötürü işgal edildi.

1940-05-01_signal_map-of-german-invasion-of-norway.png

Norveç

Birçok açıdan bakıldığında ekonomik nedenler tarih boyunca çıkan savaşların altında yatan nedenlerin en başlıcalarından bir tanesiydi. Norveç hem ekonomik hem stratejik açıdan Nazi Almanya’sı için müthiş bir önem taşıyordu.

Norveç, buz örtüsünden uzak limanlara sahipti ve bu sayede Kuzey Avrupa’nın can damarı ticari rotalara erişim imkanı sağlıyordu. Almanya’nın çelik gibi en çok ihtiyaç duyduğu kaynaklara sahip olan İsveç ile kolaylıkla taşıma ve dağıtım imkanı gerçekleşebilmesi savaşın seyri açısında hayati önem taşımaktaydı.

Norveç hükumeti tarafsız kalmak için oldukça çaba sarf etmekteydi. İngilizler ile Almanlar arasında diplomatik satranç oyunu bir yana, Almanlardan önce Fransız ve İngilizlerin ortak bir operasyonla Norveç’i işgal planları da bulunmaktaydı. Buradaki amaç da bu stratejik ülkenin Nazilerin eline geçmesinin önüne geçmekti. Ancak bu gerçekleşmedi ve Norveç Naziler tarafından işgal edildi.

_83377765_german_invasion_ww2_v2.png

Belçika

Birinci Dünya Savaşının ardından Fransa, tüm Almanya sınırlarını adeta duvar gibi örmüş ve silahlarla donatmıştı. Majino (Maginot) Hattı denilen bu bölge defansif olarak oldukça sağlam bir yapıydı. Hitler’in Blitzkrieg denilen Yıldırım Saldırıları için Majino Hattı oldukça büyük bir engeldi. Ancak Almanya sınırı boyunca hattı ören Fransa, komşularıyla arasını bozmamak için Belçika sınırına doğru hattı uzatmadı. Yapılan bu stratejik hata, Almanlar için ilk önce Belçika’ya saldırıp, Maaginot Hattının etrafından arkasına dolaşmak ve Fransa’yı dize getirmek için bulunmaz bir fırsattı.

kaart_2.jpg

Hollanda

Belçika sınırlarını perişan eden Almanya yanı başındaki Hollanda sınırlarını da emniyete alması gerekiyordu. Maastricht açıklığı denen bu bölgeden, Luftwaffe komutanı Göring, Hollandalıların hava üstlerini İngiliz’lere açabileceğinden korkarak bu bölgenin işgali için haklı bir neden ortaya çıkartmıştır.

nazi-germany-conquers-francex800.jpg

Fransa

Fransa ile ilgili münasebetler bir yüzyıl öncesine, Napolyon dönemine dayanıyordu. 1. Dünya Savaşında kazanan taraflardan bir tanesi olan Fransa ile görülecek bir hesapları daha olduğunu düşünen Almanlar, bunun intikamını almak için Fransayı tamamen işgal etmek istiyorlardı. 1921 yılında Fransa ile Polonya’nın askeri müttefiklik anlaşması, Hitler’in Fransa’ya saldırması için gerekli bahaneyi verecekti.

biberkopf.jpg

Britanya – Kanal Adaları

Fransa kıyılarına daha yakın olan Channel (Kanal) Adaları Almanlar tarafından işgal edildi. Fransa gibi İngilizler de Almanların intikam planları yaptıkları bir diğer ülkeydi. Bu adalara operasyon yapmanın riski oldukça zor ve büyüktü. Bu yüzden uzun zaman Nazi işgalinde kalan adalar, büyük çıkarma işlemleri esnasında tekrardan İngilizler tarafından ele geçirildi.

main_900

Sovyetler Birliği

2. Dünya Savaşı başladığında Almanlar ile Sovyetler müttefikti ancak bu çok da uzun sürmeyecekti. İdeolojik açıdan bakıldığında Nazi ideolojisinin düşmanı olan Komünist akım ilerleyen zamanlarda karşı karşıya gelecek ve savaş kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca komünizmden korkan halkların Nazilere sığınması, Hitler’in gücünü daha da yükseltmek istemesi, korku faktörünü daha da artırmak istemesi Barbarossa – Hisar Harekatını zorunlu kılmıştı.

18n2khp6wc7qyjpg.jpg

İtalya

Savaş başladığında İtalya, Almanya’nın en güçlü müttefikiydi. Ancak bu da çok uzun sürmeyecekti. 1943 yılında tüm cephelerde başlayan geri çekilme, İtalya halkını mutsuz etmiş kendilerini artık bu savaşın bir parçası olarak görmek istememişlerdir. İtalya teslim oldu ancak Almanlar buna asla izin veremezdi. Devrilen Mussolini’yi Scorzeny’nin insanüstü yetenekleriyle tekrar başa getirmiş ve İtalya’nın kuzeyinde kukla bir devletçik oluşturdu. Fiilen kuzeyden Almanların güneyden de Müttefiklerin işgali altında kaldılar.

 

Reklamlar

Nazilerin İşgal Ettiği 11 Ülke ve İşgal Nedenleri” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s