İTALYA NEDEN KAYBETTİ?

War_flag_of_the_Italian_Social_Republic.svg

Öncelikle İtalya’nın 2.dünya savaşında başarısız olmasından çok beklenenin çok çok altında kalması her zaman için tartışma konusu olmuştur. Peki bunun altında yatan sebepler neydi? Sıkmamak için çok detaya girmeyeceğim. Mussolini’nin savaş çanları çalmaya başladığı zamanlar hala aklında net bir şekilde Mihver’e katılma konusunda bir kesinlik yoktu kararsızdı ve müttefiklerde aklını çeliyordu. Ama Alman’larla aralarında olan ideolojik bağ kendisini Mihver’e daha yakın kılıyordu. Sonunda Mihver’lerin yanında yer alan İtalya savaş için hazırsızdı. Şimdi nedenler :

1) İtalyan ekonomisi savaş için yeterli değildi. Yeterli olması için hiç değilse en az bir 5 yıl daha geçmesi gerekiyordu.

2) En önemli sebep; İtalyan halkı Mihver safında yer almak istemiyordu. 1.Dünya savaşında sonradan da katılmış olsa İtilaf devletleri tarafında yer alan İtalya’da halk, İngilizleri daha dosthane Almanlar’ı ise daha düşmancıl ve itici görüyorlardı. Dolayısıyla Mihver safında yer alan Mussolini İtalya’sında halk hiç bir zaman tam anlamıyla Mussolini’yi desteklemedi.

3) İkinci maddede belirttiğim olaydan hareketle ordu da aynı durumdaydı. Savaş konusunda isteksizdiler. Ve ordu donanım ve teçhizat konusunda yeterli seviyede değildi.

4) Mussolini İtalya’nın ilk başarısızlığına Yunanistan saldırısı ile ulaştı. Almanya’nın Avrupa’yı karış karış ele geçirmeye başlaması üzerine Mussolini acele bir karar vererek hemen Yunanistan’a operasyon emri verdi. Hazır olmayan ordu kendinden daha kötü bir halde olan Yunanistan’ı dahi alamadı. Burada Mussolini’nin Hitler’e güvenmediği ve bir rekabet içinde olduğu görülebilir. Ve bu mağlubiyet İtalyan halkı ve ordusu içinde büyük yara açtı

5) Yeterli seviyede Generalleri ve Subayları olmayan İtalya’da üstüne üstlük Mussolini’nin acele ve çelişkili kararları eklenince ordu adaptasyon sorunu yaşadı ve taktik disiplinden yoksun kaldı.

6) Üst üste başarısızlıklar yaşayan İtalyan ordusu moral olarak iyice geriledi ve tüm savaş şevkini yitirdi.

7) Değişen teknolojiye ayak uydurulamadı. Zaten daha tam hazır olmayan bir ordusu ve sanayisi olan İtalya haliyle savaş esnasında yeni gelişen teknolojileri ordusuna adapte edemedi.
8) Bütün bu nedenler, isteksiz,kararsız,savaş şevkinden yoksun,moralsiz bir İtalya ortaya çıkardı. Yoksa İtalya her ne kadar savaşa hazır olmasa da hiç değilse Yunanistan’ı işgal edebilecek güce sahip bir devletti. Yunanistan’ı dahi işgal edemeyen İtalya’nın sebepleri teknik açıdan çok duygusal bir açıdan yaklaşılması gereken sebeplerdir. Yoksa bölgeyi bilen Kuzey Afrika’ya hakim ve yıllardır bu doğrultuda politikalar takip eden ve genişleme stratejisini kafasına koymuş,özellikle donanma bakımından ileri bir seviyede olan İtalya daha moralli daha istekli olup daha zeki kişiler tarafından ordusu kontrol edilebilseydi Yunanistan’ı kolayca işgal edip Kuzey Afrika’da İngilizleri sıkıştırıp Almanlar’ın desteğiyle yok edebilirdi. Yok edilen İngilizler’in sömürgeleri tehlikeye girecek, Mihver Kuvvetler’i ortadoğuya ulaşıp burda ki kaynakları kendisine aktaracaktı. Ayrıca ortadoğudan kafkaskayaya oradan petrol yataklarına ve Sovyet Rusya’ya da saldırılıp bölgeyi üstten ve alttan bir kıskaç hareketiyle sarabilirlerdi. Belki Almanlar’ın yanında İtalya hiç savaşa girmese ve tarafsız kalsa bu Almanlar için çok daha iyi olabilirdi. Hiç değilse Kuzey Afrika’da kayıp vermez ve bu kaynaklarını doğu seferinde kullanabilirdi.

Kendi yazımdır.

Reklamlar

İTALYA NEDEN KAYBETTİ?” üzerine 5 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s