2. Dünya Savaşının En Büyük Hava Saldırıları

2. Dünya Savaşı esnasındaki tüm büyük güçler içinde sivillerin de hedef alındığı binlerce hava saldırısı yaptı. Hava saldırılarının temel amaçları;

  • Fabrikaları yok ederek düşmanın savaş gücünü azaltmak,
  • Liman, hava alanı, radar istasyonu, köprü, baraj, elektrik ve yakıt üretim tesislerini yok ederek düşmanı etkisiz kılmaya çalışmak,
  • Sivil gücün yok edilmesiyle veya savaş dışı bırakılmasıyla iş gücünün yok edilmesi,
  • Yıkımlar sayesinde düşmanda psikolojik üstünlük yaratmak

Yukarıda saydığımız nedenlere belki çok daha fazlasını ekleyebiliriz, ancak savaşın bu en karanlık yüzü, beraberinde milyonlarca askeri ve sivil kaybı, geri getirilemeyecek sanat eserlerinin ve yapıların yok edilmesi ve insanların zihninde asla silinmeyecek korkunç anılar bırakmasına neden olacaktır.

Londra Hava Saldırısı (Eylül 1940 – Mayıs 1941)

St. Paul Kilisesi saldırıda hasar görmese de etrafını saran alevler ve dumanlar açıkça görülmektedir.

St. Paul Kilisesi saldırıda hasar görmese de etrafını saran alevler ve dumanlar açıkça görülmektedir.

Yaklaşık 37 hafta boyunca devam eden Londra hava saldırısı, birbiri ardına izleyen 57 Luftwaffe (Nazi Almanyası Hava Kuvvetleri) gece saldırısı ile başladı. Toplamda ise 71 hava saldırısı yapılacaktı.

Bombardıman, 29 Aralık günü en şiddetli seviyesine ulaşmış, Alman bombardıman uçaklarının attığı yanıcı ve yüksek patlayıcı bombalar şehirde bir yangın fırtınasına sebep olacaktı. Bombardımanlar sonucunda bir milyon ev yok olacak, 20.000’den fazla sivil hayatını kaybedecekti. Saldırı ayrıca şehrin hemen dışındaki endüstriyel bölgeleri ve liman bölgesini de kapsıyordu. 18.291 ton bomba Londra üzerine bırakıldı.

Bombardıman sonucunda evleri yıkılan çocuklar.

Bombardıman sonucunda evleri yıkılan çocuklar.

İçerisinde Londra’nın da dahil olduğu, tüm Birleşik Krallığı kapsayan bu bombardımanlardaki amaç, Birleşik Krallığı savaş dışında bırakmak veya en azından savaş gücünü oldukça kısıtlamaktı. Ancak istenen ile gerçekleşen birbirine uymadı. Alman hava saldırılarının, stratejik noktalara yaptığı baskınların plansızlığı ve istihbarat eksikliği sonucunda İngiltere’nin endüstrisi istenen darbeyi alamamış, baskınlar Londra üzerinde yoğunlaşıp, diğer stratejik şehirlere ve noktalara pek dağılamamıştır. Burada belirteceğimiz belki de en önemli husus, Almanların elinde dört motorlu büyük bombardıman/stratejik bombardıman uçaklarına sahip olmamalarıdır. İlerleyen yıllarda bu açığı kapatmak için çeşitli projeler üzerinde çalışılsa da asla bu açık kapanmayacak ve Sovyet Rusya ile savaşın kötüye gitmesinden itibaren de çöküş başlayacaktır.

Berlin Hava Saldırısı (1940-1945)

Nazi Almanyasının başkenti olan Berlin, savaş boyunca 363 hava saldırısına maruz kalacak ve toplamda 50.000’e yakın sivil vatandaşını bu saldırılarda kaybedecekti. 1940 – 1945 yılları arasında RAF (İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri), 1943 ve 1945 arası Amerikan 8. Hava Kuvveti ve 1945 yılında da Sovyet hava unsurlarının hava saldırısına maruz kalacaktı. İngiliz bombardıman uçakları 45.517 ton, Amerikan uçakları da 23.000 ton bomba kullanmışlardır. Bombardımanlar devam ettikçe şehrin nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ı şehirden kaçmak zorunda kaldı.

Berlin Bombardımanını gerçekleştiren Amerikan Hava Kuvvetlerine ait B-17G uçakları. Not: Alt taraftaki bomba, fotoğrafta görünen "Miss Donna" isimli uçağın sol stabilizatörüne çarpmış ve ardından kontrolsüzce spin atarak yere çakılmıştır. Uçaktaki 11 mürettebattan kurtulan olmamıştır.

Berlin Bombardımanını gerçekleştiren Amerikan Hava Kuvvetlerine ait B-17G uçakları. Not: Alt taraftaki bomba, fotoğrafta görünen “Miss Donna” isimli uçağın sol stabilizatörüne çarpmış ve ardından kontrolsüzce spin atarak yere çakılmıştır. Uçaktaki 11 mürettebattan kurtulan olmamıştır.

Dresden Hava Saldırısı (Kasım 1944 – Nisan 1945)

Hava saldırısından sonra Dresden şehri.

Hava saldırısından sonra Dresden şehri.

Nedeni günümüzde dahi tartışılan bombardımanlardan biridir. RAF’a ait 722 ve Amerikan Hava Kuvvetlerine ait 527 ağır bombardıman uçaklarının düzenlediği bu saldırıda şehrin tamamı yok oldu. Bombardımandan üç ay sonra ise Almanya teslim olacaktır. Bombardıman esnasında devasa bir yangın fırtınası oluşmuş ve şehrin merkezindeki  6.5 kilometre karenin üzerindeki bir alan yanarak yok olmuştur. Müttefiklerin 1953 yılında yayınladıkları raporda operasyonun demiryolu ağına ve iletişim merkezine darbe vurmayı amaçladığı söylense de yapılan araştırmalar bunun böyle olmadığını ve askeri hedefler amaçlanmaksızın yapılan bu saldırıyı gereksiz ve hatta kasıtlı olduğunu göstermektedir. Nerdeyse tamamen kuşatılmış ve işgal edilmiş, yalnızca üç ay sonra da teslim olacak olan Almanya’ya yapılmış bir bombardıman olarak tarihe geçmiştir. Kayıplar konusunda ciddi ihtilaflar yapılmış olsa da gerçekleşen kaybın 25.000’in üzerinde olduğu düşünülmektedir.

Hamburg Hava Saldırısı (Eylül 1939 – Nisan 1945)

Oldukça büyük limanı, U-Bot tesisleri ve petrol rafinelerini içeren bu şehir, konumu itibarı ile de hava saldırılarına elverişli bir konumda olduğundan ve stratejik öneminden dolayı savaşın sonuna dek bu saldırılara maruz kalacaktır. 1943 Temmuzunun son haftasına, Gomorrah operasyonu esnasında yapılan saldırıda devasa bir alev fırtınası oluşmuş ve hemen hemen şehrin tamamı yok olmuştur. Hava saldırısının olduğu zamanlarda pek alışılmadık şekilde hava oldukça kuru ve sıcaktı. Planlı şekilde yapılan bombardımanda, yanıcı bombalar şehrin ahşap evlerinin olduğu bölgeye atılarak yangın başlatılmış, yüksek patlayıcı bombalar ile oluşan basınç ile etrafa dağılmış ve sonucunda 800 derecenin üzerindeki hava yükselmiş, soğuk ve ağır hava yükselen havanın altına girerek daimi bir hortum oluşmasına sebep olmuş ve bu yangın fırtınası günlerce devam etmiştir. İngiliz kaynaklarında “Almanların Hiroşiması” olarak geçen bu bombardıman sonucunda 42.600 sivil hayatını kaybetmiş, 37.000 tanesi de yaralanmıştır.

Tokyo Hava Saldırısı (Kasım 1944 – Ağustos 1945) 

250px-Firebombing_of_Tokyo

Amerikan kuvvetlerinin Pasifik operasyonlarının bir parçası olan bu bombardıman, uzun mesafeli B-29 Superfortress uçaklarının kullanımına başlaması ile gerçekleştirilmiş ve sonucunda 100.000 kişiden fazla sivil insanın hayatına mal olacaktır. Saldırılar, 9-10 Mart tarihinde Meetinghouse Operasyonu adı verilen saldırıda tarihin gördüğü en büyük hava saldırısına sahne olacaktı, 334 adet B-29 uçağından 279 tanesi toplamda 1665 ton bomba bırakmış, sonucunda oluşan devasa alev fırtınası ile toplamda 100.000 kişiden fazlası hayatını kaybetmiştir. Yüksek irtifa bombalamalarında Japon hava savunma sistemlerinin zayıf kalması çok büyük bir avantaj sağlıyordu. Ayrıca daha önceki yapılan bombardımanlarda gözlemlenen şekilde, yüksek irtifa bombalamalarında patlayıcı bombalarının fazlasıyla etkisiz kaldığı gözlemlenmiş ve bunun sonucunda Meetinhouse Operasyonunda uçaklar yanıcı özellik taşıyan Napalm ve E-46, M69 ve M-47 kodlu yanıcı ve dağılıcı etki gösteren bombalar kullanılmış, evlerinde genellikle ahşap kullanılan Japon şehirlerinden biri olan Tokyo, bu sayede kolayca alev almış ve saatte 45 kilometre saate ulaşan bir yangın fırtınasına sahip olmuştu. Hiroşima ve Nagazaki’nin bombalanması genel olarak savaşın bitiminde önemli rol oynadığı söylense de, Tokyo bombardımanı da en az onlar kadar etki sağlamıştır. Şehrin üst ve alt yapısı tamamen çökmüş, neredeyse tüm ağır ve hafif endüstri sahaları yok edilmişti. İmparator Hirohito bombardımandan sonra yok olmuş alanları gezmiş ve barış sürecini başlatmıştı ancak sonrasında atılacak iki atom bombası ile beraber Japonya, Tokyo saldırısından 6 ay sonra teslim olacaktı.

800px-Tokyo_1945-3-10-1

2. Dünya Savaşının En Büyük Hava Saldırıları” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.