Yang Kyoungjong

Savaştaki milyonlarca askeri motive eden tek bir şey vardı; Zafer! Farklı ırklardan, ideolojilerden, coğrafyalardan, dinlerden ve dillerden gelen milyonlarca asker karşısında hayatında daha önceden hiç görmediği ve muhtemelen hiç de görmeyeceği insanları öldürme dürtüsüyle savaşıyor ve onları yenerek ilerlemek, daha da ilerlemek ve sonunda nihai zafere ulaşmak istiyordu. Kökenlerin farklılığı kadar bu askerlerin yaşam ve ölüm hikayeleri de oldukça farklı olmuş, filmlere konu olabilecek bazı hikayeler ise bunların arasından sıyrılmıştır. Bu yazımıza konu olan asker Yang Kyoungjong adında bir Koreli askerdi. Bu askerin hikayesi ise inanılmazdı; savaş boyunca üç farklı devletin ordusunda savaşmıştı. Üstelik bu üç ordu da birbirlerine düşman ordular!

Nazi üniforması içerisindeki Yang Kyoungjong Fransa'da Amerikan askerlerine teslim olurken

Nazi üniforması içerisindeki Yang Kyoungjong Fransa’da Amerikan askerlerine teslim olurken

Köken olarak bir Koreli olan Yang, savaş boyunca Japonya, Sovyetler ve nihayetinde de Nazi Almanyası saflarında savaşacaktı.

1938 yılında Kore, Japon istilası altında olduğu dönemde Japon ordusuna alınmış ve oradan da Çin’in Mançuırya bölgesine gönderilmişti. Moğol ve Sovyet güçlerinin ani bir sınır baskını sonucunda Japon istilası altındaki Mançurya’da asker olarak görev yaparken Sovyetler tarafından esir alınır. 1942 yılına Sibirya ve civarındaki çalışma kamplarında esir tutulan Yang, batıda patlak veren çatışmalar ve Alman ilerleyişine karşı silah altına alınarak Sovyet ordusunun bir neferi olarak Ukrayna’ya gönderilir.

1943 yılında Üçüncü Harkov Muharebesinde Alman ordusu tarafından esir alınır. Çok geçmeden tekrar silah altına alınıp bu sefer de Nazi Almayası saflarında Wehrmacht birliklerine katılarak Fransa cephesine gönderilir. O dönemde Sovyetlerden ele geçirilen esirlerin Fransa cephesine gönderilmesi yaygın bir uygulamaydı.

D-Day çıkarmasından birkaç ay sonra Amerikan güçleri tarafından esir alınır ve İngiliz Savaş Esirleri kampına gönderilir. Sonrasında Amerika’ya gönderilen Yang, doğduğu topraklardan binlerce kilometre uzakta; 1992 yılında ölümüne değin Amerika’da yaşayacaktı…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s