Türk Tarihi Olayları: [9 Şubat 1948]

9 Şubat 1948 yılında, rutin görev uçuşuna çıkan Hv.Plt.Astsb.Çvş. Kemal Menderes ve Üsteğmen Talat Ülkü, Yeşilköy hava meydanından ordumuz envanterindeki Supermarine Spitfire uçaklarımızla havalandıktan bir süre sonra yoğun hava muhalefeti sebebiyle rotalarından sapmış ve Bulgaristan sınırına girmişlerdir.

Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki Supermarine Spitfire

Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki Supermarine Spitfire

Bulgar sınır güvenlik güçleri verdikleri iki ikaz işareti neticesinde uçaklarımız hızlarını ve irtifalarını alçaltmış ancak hemen ardından Bulgar güçlerinin açtığı uçaksavar ateşinden dolayı bir uçağımız ağır yara alarak Karadeniz’e düşmüş ve pilotumuz Hv.Plt.Astsb.Çvş. Kemal Menderes boğularak şehit olmuştur. Üsteğmen Talat Ülkü ise zorunlu inişe mecbur kalmış ve hafif sıyrıklarla Bazapol bölgesi civarında kurtulmayı başarmıştır. Uçağından sağ çıkan pilotumuz güvenlik güçlerince tutuklandı.

Olayın hemen ertesi gününde Dışişleri Bakanlığımızla irtibat sağlayan büyükelçimiz durumu yetkililere aktarır.
Olay Türkiye’deki gazetelere yansıdıktan sonra yurt çapında mitingler düzenlenir. Bulgar Dışişleri Bakanı Kolarov bu mitingleri ve gazetelerde çıkan haberleri bahane ederek, “Uçak hadisenin iki devlet arasındaki dostluğu bozmak isteyenler tarafından kullanılmak isteniyor” şeklinde akıl almaz bir açıklama yapar. Tüm bunlar yaşanırken konu Meclis’e taşınır ve Diyarbakır milletvekili Vedat Dicleli’nin Dışişleri Bakanı Necmettin Sadak’a yönelttiği sözlü soru üzerine Bakan olayı tüm açıklığıyla dile getirir.

20 Şubat 1948 tarihinde de Bulgaristan devletine resmi nota verilir.

21 Şubat’ta ise şehit pilotumuz ülkemize teslim edilir ve Edirne ile Lüleburgaz’da merasimler ile karşılanır. İstanbul’a ulaştığında ise büyük bir kalabalık eşliğinde devlet töreni ile Edirnekapı Şehitliğine defnedilir. Üsteğmen Talat Ülkü de bir gün sonrasında Türkiye’ye iade edilir.

Olaydan uzun yıllar sonra geriye dönüp baktığımızda, bu olayın herhangi bir savaş ilanı, gözdağı verme veya güç gösterisi ile alakası olmadığını, zaten arkasında dönemin süper güçlerinden Sovyet Rusya’yı barındıran Bulgaristan’la bir savaş durumuna gelmek sanırım istenecek son şeydi o dönemler için. Tamamen bir şanssızlık olarak değerlendirebilecek olay münferit bir kapsamdan öteye gitmemektedir.

32100

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s