Hava İndirme ve Uçan Tanklar

20. yüzyıl, kanlı savaşlarıyla, teknolojik gelişmeleriyle, imparatorlukların dağılıp yepyeni bir dünya düzenine geçişi ile, iyinin ve kötünün sınırlarda yaşandığı bir yüzyıl olmuştur. Savaşlar kısmına eğilecek olursak, tamamen insan öldürmeye odaklı, (genellikle) daha büyük, daha güçlü, daha korkutucu yıkım makinaları üretmek için harcanan onbinlerce saat, milyarlarca para ve bunun sonucunda istatistiklerde kalmış milyonlarca ölü… İşte tüm bunlar ışığında, tarihin tozlu sayfalarını karıştıracak olursak bazı ilginç hatta günümüz bakış açısıyla komik diyebileceğimiz durumlarla da karşılaşmıyor değiliz… Bunlardan bir tanesi olan kanatlı tanklara yani uçan tanklara göz atacağız…

Piyade destek amacı ile ortaya çıkan bu ilk fikir kıvılcımlarında planlanan şuydu; bir uçağın altına sabitlenip taşıma, savaş meydanlarına planör şeklinde süzülüp inme veya bir halat tarzı aletle bağlanıp havada çekilmesiydi. 1930’lu yılların başında 1970’li yılların ortalarına kadar bu fikirler inanılmaz boyutlarda form değiştirse de ortak olan bir noktaları varsa bu da hepsinin başarısız olduğudur.

Resim

 

Savaşlarda hava indirme birliklerinin temel amacı, klasik cephe savaşları gibi savaşın daha çetin ve kafa kafaya çatışmanın duruma çare olmadığı noktalarda oldukça büyük uçaklarla ve bu uçaklardaki onlarca askeri personelin paraşütler yardımı ile düşman hatlarının içine sızması ve stratejik noktaları ele geçirmesi esasına dayanır. Tarihteki ünlü hava indirme operasyonlarına kısaca bakacak olursak; Pazar Bahçesi Operasyonu, Hollanda’nın işgali, Crete Savaşı, Sicilya Çıkarması gibi örnekler verebiliriz. Aslında hava indirme kendi içinde üçe ayrılır; – Paraşütçüler (uçaktan paraşütle yapılan operasyonlar), – Hava-Kara Muharebesi (genellikle planör ile yapılır) ve – Hava Saldırısı ( helikopter veya uçakla hava indirmeci birliklerin operasyonu) diye ayırabilirken bizler bu yazımızda hepsini genel bir pota içinde eritmiş olacağız…

Resim

 

Hava indirme birliklerinin başarılı olabilmelerini sağlamak amacıyla onlara savaş destek ekipmanları, hafif zırhlı araçlar ve havan takımları ile desteklenirler. Bunlar da tıpkı askerler gibi genellikle paraşüt ile bazen de planörler yardımı ile yere inişleri sağlanır. İşte tam bu noktada hava indirme operasyonlarının en büyük zaafı olan, birliklerin ve ekipmanların ayrı ayrı yerlere iniş yapması sorunu ortaya çıkmaktadır. Bunun da önüne geçebilmek için mürettebatı bir arada tutabilen, bir uçak yardımı ile havalandırılıp sonrasında da ısınan havanın yarattığı ekstra kaldırma kuvveti ve rüzgarlar yardımı ile havada kalabilen, manevra yapabilen, motorsuz ve yere iniş amaçlı planörler devreye sokuldu. Bu sadece müttefikler için değil Almanların da sık kullandığı yöntemlerden bir tanesiydi. İlerleyen zamanlarda bu planörlerin alt taraflarına tanket (hafif tank) ve benzeri ‘ekstralar’ ile yere iniş yapan birliklere oldukça fazla destek vermekteydi.

Resim

 

Bu özel birlikler, komando özellikli askerlerden oluşmakta olup, kara birliklerin kullandığı silahlardan farklı olarak kendileri için özel üretilmiş silahları kullanırlardı. Bunlara örnek olarak Alman yapımı FG-42, Stummelwerfer, Panzerfaust, Gravity Knife, İngiliz yapımı Sten, PIAT, Lee-Enfield, Vickers Makinalı tüfekleri, Amerikan yapımı M22 Locust tankları gibi örnekleri vermemiz yeterlidir.

 

Hava indirme birlikleri gerçekten en elit, en özel yetiştirilmiş, en zor görevleri başarabilecek kapasitede, kendilerine özel ekipmanları ile diğer askeri birimlerden ayrılmaktadırlar. Belki daha sonraki konularda çok daha detaylı işleyeceğimiz bu konularda özellikle tarihteki büyük hava indirme operasyonlarına detaylı şekilde incelemeler yapılabilir, tüm detaylı ve ilginç noktaları sizlerle paylaşabilirim.

 

Sovyet Uçan Tankları

20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan ilk fikirler aslında bir yokluk üzerine bağlantılıydı. O da, paraşütlerde kullanılan ipeğin o dönem oldukça zor bulunması ve aynı zamanda oldukça pahalı olması. Bu durumu değerlendiren Sovyet mühendisleri paraşütsüz atlama konularında bir dizi testlere ve girişimlere başladılar. Buradaki esas amaç askerleri ve ekipmanları kar üzerine bırakmaktı. Büyük otobüs tarzı taşıma uçakları ile planlanmıştı ve bu planın arkasında olan baş tasarımcı ve yardımcısı test amaçlı kendisini yere oldukça yakın giden bir G-45’den aşağı karlara bıraktılar. Sonuçta ikisi de sağ kaldı ancak bu proje 1930 yılı için dahi oldukça kötüydü ve bir daha geri gelmemek üzere tarihin tozlu sayfalarına katıldı.

Daha sonraları ağır bombardıman uçaklarının ortaya çıkması ile, T-27, T37 gibi tanketler bu işte kullanılmaya başlansa da hiçbir zaman tatmin edici bir etki yaratmadı. Son olarak 1942 yılında ünlü tasarımcı Oleg Antonov Sovyet Hava Kuvvetleri için bir planör tasarladı ve T-60 tankını testler için kullanmaya karar verdi. Bu konuda oldukça hırslı ve heyecanlıydı ancak planörün ağırlık dengesinin bozulması, en az 160 km/s hız istemesi gibi nedenler, başarılı geçen ön testlere rağmen kabul görmedi ve böylece Sovyetlerin uçan tank macerası son buldu.

Resim

 

Japon Uçan Tankları

1943 yılının yaz aylarında Japon İmparatorluk ordusu So-Ra isimli bir uçak tank projesini deneysel olarak uygulamaya koydu. Ağır planörler ile taşınacak bu tankta, Ku-7 ve Ku-8 planörleri kullanımı esas alınmaktadaydı. Bu plantörleri de Ki-21 gibi ağır bombardıman uçakları güçlü motorları ile havalandırıp sonra geri dönmek zorundaydılar. Proje terk edildi ve planörler 1944 yılında Filipinler’e sevk edildi. Diğer yandan Maeda Ku-6 uçan tank projesinin de akıbeti So-Ra’dan farksız olmadı ve böylece Japonların da uçan tank maceraları son bulmuş oldu.

Resim   Resim

 

İngiliz Uçan Tankları

1941 yılında Baynes’in ürettiği 100 ft (30.48 metre) kanat açıklığı olan, kuyruksuz bir planör tasarımı yapıldı. Adı Baynes Bat olan bu planör testlerde başarılı sonuçlar alsa da seri üretime ve kullanım aşamasına geçemedi. İngilizlerin bu kısa süren uçan tank furyası içindeki yeri de böylece son bulmuş oldu.

Resim

 

Alman Planörleri

Toplamda 200 adet üretilmiş 6 motorlu Me 321 Gigant (Dev)

Resim

 

Dipnotlar;

1921 yapımı uçaklar, mekanikler ve diğer konularla ilgili bir dergi,

Hitler’in Harika Komandoları, hava indirme ile alakalı aynı zamanda cesaret ve başarının hikayesi, tavsiye ederim okumanızı.

Almanlar 1941 yılındaki Girit Muharebelerinde hava indirme birliklerinin (Fallschirmjäger) çok kayıp vermesi üzerine bir daha hava indirme operasyonu yapmamıştır.

 

Umarım eğlenceli ve faydalı bir yazı olmuştur, yeni konularda görüşmek üzere 🙂

Resim

Reklamlar

Hava İndirme ve Uçan Tanklar” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s